Nasiona na kiełki
Świeże kiełki to witaminowa bomba.
Obfitują w wartościowe białka i kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik, witaminy: B, A, C, E, H, pierwiastki wapnia, żelaza, siarki, cynku, magnezu, potasu, selenu, chromu, litu. Regularne ich spożywanie przeciwdziała wielu poważnym schorzeniom, wzmacnia odporność, uzupełnia niedobory witamin i składników mineralnych, a także działa przeciwnowotworowo.
Jak wysiewać? Tradycyjnie na ligninie, w słoiku odwróconym do góry dnem z zakrętką z gazy, na sitku, w woreczku lnianym, albo w specjalnej kiełkownicy.
Ważne, aby do kiełkowania wybierać wyłącznie specjalnie do tego przeznaczone, najlepiej ekologiczne nasiona, a nie zakupione w sklepach ogrodniczych, gdyż są one przeznaczone wyłącznie do hodowli gruntowej i zawierają trujące środki konserwujące, pestycydy, środki grzybobójcze. Kiełki z takich nasion nie będą już miały właściwości zdrowotnych, wręcz przeciwnie. Ważna jest też zasada: im młodsze ziarno tym lepiej kiełkuje. Optymalna temperatura do wyhodowania kiełków to między 18 – 22 stopni C. Kiełki są gotowe do spożycia po 3 – 7 dniach – zależy od rodzaju kiełków (informacja kiedy dane kiełki są gotowe do jedzenia zazwyczaj jest na opakowaniu). Najlepsze są zdecydowanie do drugiego dnia po wykiełkowaniu. Jeśli w tym czasie nie zjesz wszystkich to przez dwa dni możesz je przechować w lodówce, potem są już niezdatne do spożycia.
Program lojalnościowy
Zbieraj punkty i zyskaj stały rabat